Pomocna dłoń AGH


Posted by admin

W dniu 19.07.2016 roku, przy udziale Fundacji ITB z Tarnowa, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Akademii Górniczo-Hutniczej z Wydziału Energetyki i Paliw.

 

Uczelnie reprezentowali: dr hab. inż. Andrzej Strugała - prof.AGH, oraz dr Grzegorz Czerski, natomiast stowarzyszenie Kominy Polskie inż. Zbigniew Tałach.

Spotkanie miało charakter studyjny, którego celem było zapoznanie się z proponowanym rozwiązaniem - kwestia innowacyjnego spalania, z wykorzystaniem zamontowanego utylizera / płyty palnika w eksploatowanym kotle centralnego ogrzewania. Kotły z utylizerami które są przedmiotem badań znajdują się w gospodarstwach indywidualnych w miejscowościach Wola Rzędzińska - Gmina Tarnów, oraz Ładna - Gmina Skrzyszów. W/w kotły posiadają 20 KW.

Na miejscu spotkania, po szczegółowych oględzinach kotła c.o. z zainstalowanym utylizerem, oraz po przeanalizowaniu wyników badań z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, włączenie z dostępnym rejestrem z analizatorów spalin, stwierdzono efekty opisywanej metody spalania. Posiada ona również atestjako ekologiczny kocioł wydany przez I.CH.P.W w Zabrzu.

Podczas spotkania stwierdzono bardzo niską emisyjnosć spalin wydobywających się z komina. Wysunięto propozycję zamontowania kolejnego utylizera dla celów badawczych w używanym kotle. Celem takiego działania będzie dokładne zbadanie parametrów spalania przed i po montazu płyty.

Takie badanie pomiarów, dodatkowo pozwoli na potwierdzenie osiągnietych efektów opisywanego rozwiazania. Dzięki temu będzie można wypracować świadectwo, stwierdzające że, nie tylko nowoczesne kotły czy piece, ale również już eksploatowanie z zastosowaniem palniko/utylizera dopalającego dym, spełniają najwyzsze normy ekologiczne.

Bardzo ważnym atutem jest aspekt ekonomiczny, zwiazany z mniejszym zużyciem paliwa stałego.